card
Хөгжмийн түүхийн цуврал лекц болно.

Бүх нитийн хөгжмийн баяр 2020 Нээлттэй лекц

Дэлгэрэнгүй
“МУЗЕЙН МЭДЭЭЛЭЛ” СЭТГҮҮЛД МАТЕРИАЛ ХҮЛЭЭН АВНА.

2020 оны Музейн мэдээлэл сэтгүүлд материал хүлээн авна.

Цагийн хуваарьт өөрчлөлт орлоо

Ням гарагт музей ажилладаг боллоо.

Дэлгэрэнгүй

"Музей бол хайр юм" гэр бүлийн хөтөлбөр

Ням гарагт музей ажиллана.

ХУБИЛАЙ ХААН БА МОНГОЛ ЖАНЖИД

Шинэ үзэсгэлэн нээлтээ хийнэ.

Ажлын байрны сонгон шалгаруулалт

Ахлах нягтлан бодогч шалгаруулж авна.

Дэлгэрэнгүй
Тайлбарт аялалд урьж байна.

Музейг тайлбарлагчтайгаар үзэцгээе!

Дэлгэрэнгүй
Хүүхдүүд музейд үнэгүй зочилно.

9 дүгээр сарын 1-ээс хүүхдүүд үнэгүй музей үзнэ.

"Соёлын цаг" хөтөлбөр

"Музейн инноваци" зөвлөмж-7

"Музейн инноваци" зөвлөмж 7 хэвлэгдэн гарлаа.

МУЗЕЙ СУДЛАЛ ЭРДЭМ ШИНЖИЛГЭЭНИЙ СЭТГҮҮЛИЙН УРИЛГА

Эрхэм эрдэмтэн, судлаач Танаа Монголын Үндэсний Музейгээс эрхлэн гаргадаг “Музей судлал” эрдэм шинжилгээний цуврал сэтгүүлийн 2020 оны дугаарт өөрийн өгүүллээ 8-р сарын 1-н хүртэл ирүүлэхийг урьж байна. В5 хэмжээтэй, 300 ширхэг . ISBN:978-99929-1-499-8, ISSN 2523-4412

Дэлгэрэнгүй
Музейн ажилтнуудад зориулсан цахим сургалт эхэллээ

Музейн ажилтнуудад зориулсан цахим сургалт эхэллээ.

ХҮННҮ ШИРМЭЛ ШИРДЭГ

Хүннүгийн амьтны загварт урлагийн бүтээлийг хатуу зөөлөн эдээр урлаж ирсний нэгэн жишээ бол Төв аймгийн Батсүмбэр сумын нутаг Ноён уулан дахь хүннүгийн язгууртны булшнаас илэрсэн зээгт хатгамал бүхий эсгий ширдэг юм. Энэхүү ширдэг нь нүүдэлчдийн дүрслэх урлагийн хосгүй дурсгалын нэг юм.

Монголын Үндэсний музейн “Алтан Соёмбо” Боловсролын хөтөлбөр

Монгол улсын төрийн далбаан дээр байрлах, Өндөр гэгээн Занабазарын зохиосон “Соёмбо” цагаан толгойн эхний үсэг болох “Соёмбо” үсэгний утга бэлгэдлийг тайлбарлан таниулсан “Алтан соёмбо” Боловсролын хөтөлбөрийг хүүхэд багачууддаа танилцуулж байна. Та бүхэн гэр бүлээрээ хамтран нааж, будаж “Алтан соёмбо” бүтээгээрэй.

НҮҮДЭЛЧДИЙН ӨВ СУДЛАЛ  СЭТГҮҮЛ 2020

НҮҮДЭЛЧДИЙН ӨВ СУДЛАЛ СЭТГҮҮЛ 2020

Монголын Үндэсний Музей жил бүр эрхлэн гаргадаг “Нүүдэлчдийн өв судлал” сэтгүүлдээ эрдэм шинжилгээ судалгааны өгүүлэл авч эхэлж байна. Тус сэтгүүл нь 2020 оны 6 дугаар сард хэвлэгдэн гарах тул эрхэм судлаач эрдэмтэн нар 4 сарын 1-ны дотор судалгааны бүтээлээ ирүүлэхийг урьж байна. Тус сэтгүүлд эртний судлал, түүх судлал, угсаатан судлал болон соёл урлаг судлал чиглэлээр эрдэм шинжилгээ судалгааны бүтээл нийтлэх бөгөөд дараах шаардлагыг хангасан байхыг хүсч байна.

Дэлгэрэнгүй
“ШИНЭ ҮЗМЭРИЙН ДЭЭЖИС – V”

Монголын Үндэсний Музей нь монголчуудын түүх соёлын өвийг хадгалж хамгаалах, үзэгч олон нийтэд сурталчлан таниулах, сан хөмрөгийг баяжуулах эрхэм үүргээ амжилттай гүйцэтгэсээр ирсэн билээ. Музейн сан хөмрөгийг хэрхэн баяжуулсан байдлыг гурван жил тутам зохион байгуулдаг “Шинэ үзмэрийн дээжис” хэмээх үзэсгэлэнгээр дамжуулан тав дахь удаагаа тайлагнаж байна. Энэ удаагийн үзэсгэлэнд 2017-2019 оны хооронд музейн сан хөмрөгт шинээр бүртгэн авсан 227 дэсийн 604 үзмэрийг цогц байдлаар анх удаа дэлгэн үзүүлж үзэгчдийнхээ мэлмийг мялааж байна.

Дэлгэрэнгүй
Монгол төрийн зүтгэлтэн, Тэргүүн сайд Гадинбалын Чагдаржав 1869-1915 он” үзэсгэлэнг олон нийтэд толилуулж байна.

Монгол төрийн нэрт зүтгэлтэн, Түр Засгийн ерөнхийлөн захиран шийтгэгч яамны Тэргүүн сайд

Дэлгэрэнгүй
Найрамдал, хамтын ажиллагаа соёлын дурсгалууд

Монгол Улс, БНХАУ-ын хооронд дипломат харилцаа тогтоосны 70 жилийн ой 2019 оны 10 дугаар сарын 16-ны өдөр тохиож буй энэ өдөр Монголын Үндэсний музей, БНХАУ-аас Монгол улсад суугаа Элчин сайдын яам, Улаанбаатар хот дахь Хятадын соёлын төвтэй хамтран тус музейн сан хөмрөгт хадгалагдаж буй Монгол, Хятадын харилцаа болон Хятадын түүх соёлтой холбогдох үзмэрүүдээс бүрдсэн “НАЙРАМДАЛ, ХАМТЫН АЖИЛЛАГАА- СОЁЛЫН ДУРСГАЛУУД” хэмээх үзэсгэлэнг дэглэж та бүхэнд толилуулж байна.