Алтан титэм

Зорилго: Эртний Түрэгийн хаант улсын түүх, Түрэгийн түүхийн дурсгалыг таниулах зорилготой.

Зорилтот бүлэг: 10-15 нас

Хэрэгжиж эхэлсэн он: 2015

Тайлбар: Монголын Үндэсний музейн хосгүй үнэт үзмэрийн нэг нь Эртний Түрэгийн хаант улсын сүүлийн хаан Билгэ хааны Алтан титэм юм. Анги хамт олноороо музей үзэж буй сурагчид Түрэгийн хаант улсын үеийн танхимыг дэлгэрэнгүй тайлбарын хамтаар үзэж сонирхсоны дараа Билгэ хаан, түүний хатан, Культегин жанжин, мэргэн сайд Тоньюкук нарын дүрд, үлдсэн сурагчид ардуудын дүрд  тоглож, Билгэ хааныг хаан ширээнд өргөмжилж буй жүжигчилсэн тоглолт үзүүлнэ. Харин аав, ээжтэйгээ эсвэл ганц нэгээрээ музей үзэж буй хүүхэд багачууд бодит хэмжээгээр хэвлэсэн Алтан титэмийн бэлдэцийг нямбайлан хайчилж наагаад Алтан титэмийг тэргүүндээ залж, дараа нь өөрийн урласан Алтан титэмээ дурсгал болгоно.